Każdy z nas ma inną sytuację materialną i musimy mieć świadomość, że za wszystkie decyzje związane z naszymi finansami odpowiedzialność ponosimy my. Czy lepiej płacić wynajmującemu czy płacić taką samą ratę do banku ? Warto pochylić się nad kilkoma czynnikami, które mogą pomóc nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Istniej kilka głównych (zdecydowanie nie są to wszystkie wymienione, na podstawie których podejmiemy decyzję) czynników przemawiających za, bądź przeciw zakupowi nieruchomości w celach mieszkaniowych.
Czynniki te dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne.
Czynniki wewnętrzne można określić również jako czynniki osobiste – czyli te związane z naszą osobą i najbliższym otoczeniem.
Czynniki zewnętrzne - są związane bezpośrednio z rodzajem nieruchomości, którą chcemy nabyć.
Przyjrzyjmy się obu czynnikom z bliska.
Czynniki wewnętrzne (osobiste):
- awersja do ryzyka – masz nerwy ze stali, czy każdy moment, w którym opuszczasz wygodną strefę komfortu Cię przeraża, a może jesteś zawodowym traderem i opanowanie emocji to dla Ciebie pryszcz? Warto zastanowić się czy życie przez 30 lat z kredytem nie przerośnie Cię i zamiast cieszyć się swoim domem szybko stracisz wszystkie włosy, a być może frajdę z życia?
Z kolei kupienie nieruchomości za gotówkę wiąże się również z decyzją pod wpływem emocji – dzieje się to o wiele szybciej niż zakup z kredytem, a i błędy są zdecydowanie droższe.
- zdolność do zarabiania – jeżeli spłata kredytu to 10% twoich miesięcznych dochodów to możesz śmiało brać kredyt, ale....
- liczba źródel dochodu – jeżeli masz tylko jedno źródło dochodu, to warto się zastanowić. Może twoje pieniądze pochodzą z kilku źródeł? Jeśli w młodym gospodarstwie domowym zarabiają dwie osoby jest o wiele lepiej, ale jaka jest proporcja zarobków ?
- jakie są perspektywy twojej pracy – musisz sobie zadać pytanie, czy moja praca będzie dochodowa za 10-15 lat? Czy będę zarabiał więcej, tyle samo, a może mniej. Czy pędząca technologia nie wyprze mojego zawodu na margines? Czy moje umiejętności będą nadal w cenie? Każdy z nas musi być przygotowany na to, że w dzisiejszej pracy nie spędzimy całego życia zawodowego.
- presja otoczenia – całość sprowadza się do pytania "czy to TY naprawdę tego chcesz"
- koszt prowadzenie gospodarstwa domowego – Co z tego, że zarabiasz 10 000 zł, (jasne jest że to lepiej niż miałbyś zarabiać 1500 zł) jeżeli kończysz miesiąc podpierając się kartą kredytową? Twoja wartość netto jest najważniejsza i jest różnicą między dochodami a kosztami życia w danym okresie czasu.
- oszczędności – poprostu musisz je mieć. Jeżeli ich nie masz albo posiadasz niewiele droga do własnej nieruchomości może być bardzo wyboista.
- wiedza – koszt nabycia wiedzy, która pozwoli Ci określić czy warto nabyć nieruchomość za gotówkę, finansując kredytem, bądź w jakim stopniu płacić gotówką a resztę finansować kredytem, na ile lat zaciągnąć kredyt itd.
Bądź koszt skorzystania z usługi profesjonalistów, którzy pomogą Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Czynniki zewnętrzne (nieruchomość):
- lokalizacja – podobno w wyborze nieruchomości najważniejsze są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. No dobra, ale gdzie w takim razie?
- cena – czy jeżeli kupisz nieruchomość i z drugą stroną utargujesz 15 000 zł to na pewno znaczy, że zrobiłeś dobry interes?
- rynek pierwotny, rynek wtórny – jasne, każdy chce mieć nowe i pachnące, ale ile ten luksus kosztuje? Czy z tej dziury w ziemi na pewno powstanie dom twoich marzeń? Czy jakość w nowych budynkach jest zawsze wyższa niż budynków stojących już kilkadziesiąt lat?
- rozkład mieszkania, domu – chcesz mieć salon z aneksem kuchennym, czy osobną kuchnie, gdzie są ściany działowe, a gdzie nośne, czy może bardziej praktycznie będzie zrobić jednak coś innego niż wcześniej zakładałeś?
- rodziaj nieruchomości (kamienica, dom, wielka płyta, 4 piętrowce, inne) – jakie są perspektywy wzrostu wartości poszczególnych nieruchomości w czasie? Chcesz mieć mieszkanie w kamienicy bo jest przestronna a pokoje są wysokie? Czy zastanawiałeś się kiedyś, że w zimie trzeba to ogrzać, jakie są koszty eksploatacji mieszkania, które piętro, gdzie jest położone mieszkanie w rozkładzie budynku i wiele innych?
- wiedza – koszt nabycia wiedzy o cenach nieruchomości, atrakcyjnych lokalizacjach, inwestycjach, stanie prawnym, przyszłych warunkach zabudowy itd.
Bądź koszt skorzystania z usług profesjonalistów, którzy pomogą Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Podjęcie decyzji i zakup nieruchomości zależy od wielu czynników i jest procesem, w którym poszczególne etapy prawidłowo zinterpretuje tylko wprawione oko specjalisty. Wtedy będziesz znał odpowiedź na pytanie czy warto.
Dołącz do grona zadowolonych klientów
Zaufaj ochronie jaką daje Ci S-Mok Nieruchomości
Ciąg dalszy wkrótce...